Üç Şerefeli Cami

Üç Şerefeli Cami (Görsel Sahibi: http://www.kulturmedeniyet.net)

Üç Şerefeli Cami gerçekten çok güzel ve mutlaka gezilmesi gereken bir camidir. Osmanlı mimarisinde öncü kabul edilen mimari özelliklere sahiptir. II. Murat tarafından ilk yaptırıldığında 3 şerefeli tek minaresi vardı. Bu şerefelere farklı yollardan çıkılmaktadır. Selimiye Camiindeki minarelerin ilk örneği diyebiliriz. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet, I. Ahmet ve I. Mustafa sırayla diğer minareleri yaptırırlar. Ama.. Burada çok güzel bir ders vererek. Her biri kendi babasından daha kısa ve şerefesi de daha az olarak yapılmıştır. Çünkü babasının yaptırdığı eserde ona saygı ve hürmet göstermek istemişlerdir.

Bu özelliği dışında farklı özellikleri kısaca sıralamak istiyoruz. Sizlerden isteğimiz bu özellikleri çalışarak bu camiyi ziyaret etmeniz

  • Camiye girer girmez kubbenin altına giriyorsunuz. Selimiye cami yapılana kadar en büyük kubbeli cami olarak kabul ediliyordu. Selçuklu mimarisindeki çok kubbeli dönemden tek Kubbeli döneme geçişin ilk denemesi diyebiliriz.
  • Mihrabın iki yanında bulunan ve caminin denge durumunu kontrol eden iki adet silindir yer almaktadır. Bunlara mutlaka dokunun.
  • Cami içi dikdörtgen olarak yapılmıştır.
  • Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu camide görülür.
  • Üç Şerefeli Caminin kapısı da mükemmel ahşap işçiliği ile çok ünlüdür.

Buraya kadar yazdıklarımız bu camiyi kısaca tanımak için gerekli bilgilerdir. Ziyaret etmek ve öğrenmek için çok güzel bir dost bizleri bekliyor.

05 Ocak 2019
524 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?