Şehir ve Bilinç

Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?

Neden her ikisi birden olmasın. Gençlerimizle birlikte yaptığımız yurt içi ve yurt dışı çalışmalarımızla kendi kültür ve medeniyetlerini tanımalarını; ait olduğu topraklara ve millete hizmet etme bilinci kazanmalarını amaçlıyoruz.

Her bir şehrin kendine özgü bir kimliği ve bir kişiliği vardır. Sizinle farklı şekillerde konuşur. Ama siz onunla konuşmak için bakmanız ve görmeniz gerekir. Görmek ve anlamak için bir çaba sarf etmeden ne dediklerini anlayamazsınız.

Mesela Bursa’nın dokusunu bozmaktan korkan Mimar Sinan’daki bilinci şimdiki şehir mimarları anlamıyor. Şehrin ortasındaki yüksekçe yapılara bakınca Bursa’nın kaç yüzyıllık tarihine yakışmayan bu yapılar Bursa’yı çok üzüyor. Uludağ’dan Orhan Camiine kadar gelen su sesleri ve yeşillik, yuvarlak şehir modelinin sıcaklığı vardı Bursa’da. Ama artık yok. Peki 100 yıl sonra jeolojik, jeopolitik ve sosyo kültürel yapısı itibariyle Bursa’ın şehir planı olsa nasıl olmalı sorusu ile uğraşan birileri var mı? 150 yıl sonra şehrin içindeki evlerin çoğu zaten yıkılmış olacakken neden şimdiden kendi kültür ve medeniyetimize göre planlamayalım? İşte Bursa sana bunları söylüyor.

Ya Edirne. Tarım ile geçinen bir toplum için dönemin en mükemmel yapılarının yapılması neden diye soruyor insan. Sonra biraz dinleyince Edirne haykırıyor adete. “Beni Osmanlı başkent yaptı sonra da dünya başkenti yapmak için hazırladı. Şimdi ise eserlerim kimseye bilinç vermiyor. Bana tarihi eser gözüyle bakıyorlar. Ben ölmedim hala gençlere fikir verebilirim. Camilerime bakın, ya köprülerim. Hatta Külliyelerim her biri dünyanın ihtiyaç duyduğu insani değerleri taşıyor. İbadet için en güzel mekanlar, gitmek için köprüler, eğitim için devrin üniversitesi, hastalıklar için en iyi hastaneler hep bende başladı. Ben bir çağa model oldum. Ama insanlar bana ölü bir toprak gibi bakıyor. Benden ibret almıyor.” diye.

Ah istanbul dünyanın özeti ve gerçek başkenti. Ne desek ne söylesek az senin için. Tüm dünyanın kalbi olarak atan bir şehir. Bir eserin değil bir yarımadanın dünya miras listesinde olması her şeyi anlatıyor aslında. Ama İstanbul seninle konuşurken çok meşgul olduğunu görürsün. Bir taraftan aklında geçmişi varken bir taraftan geleceği fısıldar sana. Çok yönlü bir şehirdir. Herkese farklı imkanlar sunar. Ama o da modern mimarinin kültürel dokulara verdiği zararlardan bahseder. Sitemkar bir eda ile siz modern mimariler inşa ederken kendi kültürünüzü ve medeniyetinizi hiç mi düşünmediniz der?

Şehirlerin bir kişiliği vardır. Taşıdığı medeniyetlerin izleri ile sizinle konuşur. Konuşmakla kalmaz size bilinç vermek ister. İşte bu bilince sahip olmak için gençlerimizle çalışma yapmalı kendi kültür ve medeniyetimizin ilkelerini öğrenerek gelecek çağlara yeni tekniklerle taşımalıyız.

Bu portal ile öğrencilerin, öğretmenlerin ve anne babaların geleceği inşa ederken kendi kültür ve medeniyetlerini şehirlerde görmenin gerekliliğine inanıyoruz.

Çok okumak mı Çok gezmek mi? Neden her ikisi de olmasın. İçinde şehirleri anlatan kitapların olduğu, gezilecek ve bilinç verecek şehirlerin yer aldığı bir portal için çalışıyoruz.

Bu vesile ile hangi şehirden ne öğrenirim sorusunun cevabı niteliğindeki bu çalışma bir eğitimci gözüyle hazırlanmış öğrencilere kültür ve medeniyet bilinci kazanmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yakında gittiğimiz ve gördüğümüz yerler ile ilgili rehber kitaplarımızla öğrencilerimize velilerimize ve anne babalara çocuk yetiştirmede kültür ve medeniyetini tanıma konusunda yardımcı olmayı hedefliyoruz.