Oğuzhan Çolak – Edirne

Merhaba. Ben Kültür Ve Medeniyet Kulübünden Oğuzhan Çolak. Bu yazımda sizlere Edirne hakkında kendi düşüncelerimi paylaşacağım.

 Edirne seyahatimiz var dediklerimde çok heyecanlandım çünkü uzun zamandır gitmek istediğim bir yerdi ve sonunda gidiyorum. Hava durumu Edirne de normalde çok soğuk ve karlıdır ama bizim şansımıza ne kar vardı ne de çok soğuk vardı, hava gayet güzeldi. Bu yüzden de Edirne yi çok rahat gezebildik. Benim, şahsen en çok etkilendiğim yer olan Selimiye Cami den başlamak istiyorum.

 Selimiye cami şahsen benim Edirne de en çok ilgimi çeken yerlerden birisi oldu. Çünkü Selimiye caminin görkemi , iç mekanı , mimarisi gibi birçok özelliği beni benden aldı diyebilirim.   Selimiye caminin yerden yüksekliği 43.28 metre olan 31.30 metre çapındaki kubbesi benim ilgimi çekti. Mimar Sinan bu kubbeyi 6 metre genişliğinde kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturtmaya başarmıştı. Bu  kubbeye alttan baktığınızda büyülenir kalırsınız. Selimiye Cami nin kubbesi o kadar büyük ve güzeldirki üstündeki mükemmel detaylara sahip çini desenlerinden tutun , kubbenin sesi  mükemmel bir şekilde iletmesine kadar birçok özelliğe sahiptir. Bunlardan biri de özel olrak İznik ten getirilen çinilerdir. Gerçekten çok ama çok güzeller. Selimiye cami nin bir diğer özelliği de halının tam altında bulunan zeminin tam altından hamam suyu geçer. Sıcak hamam suyu ayaklarımızın altından geçerek yerden ısıtma sağlar. Bu sıcak hava yerden yukarı doğru yükselerek sıcak tutar. Biz gittiğimizde cami baya soğuktu aslında. Çünkü nedense Edirne de tarihi kiliselerde bulunan kaloriferler yani belediyenin yaptırmış olduğu ısıtma sistemi nedense Selimiye cami de de olmak üzere çoğu camide yoktu. Dolayısıyla camiler pekte sıcak değildi. Selimiye cami de hoşuma giden bir diğer özellik ise dışarıdan camiye baktığınızda gözümüzü almasıydı. Şahsen ben camiye bakmaktan doyamadım ki size de zaten anlatamam. Anlatmaya dilim el vermez , illa gidip görmeniz lazım diyim ben size.

 Edirne de Eski camiye de gittik. Orası da çok güzeldi. Orada da ilgimi çekenler arsında Rüknü Yemane Taşı yer alıyor. İslam dininde kutsal sayılan , cennetten geldiğine inanılan ve ana parçası Kabe de yer alan ‘Hacer-ül Esved’ taşının Türkiye de bulunan 6 parçasından 1 i Eski cami de yer alıyor. Taş benim çok ilgimi çekti. Yani aslında elleyemedim tabiki de ama en azından yakından çıplak göz ile gördüm ve o bana yetti. Çünkü bakarken sadece taşa değil içinde yatan anlama da baktım. Eski cami 9 kubbe ile örtülüdür yani çok kubbeli camidir. Öyle aman aman çok büyük bir kubbesi olmasa da gayet güzel ve göz alıcı kubbelere de sahip idi. Eski cami de aslında gayet büyük bir camiydi. Duvarlarda da büyük ve görkemli yazılar da camiye ayrı bir hava katmıştı yani farklı yazı türleriyle yazılar vardı ve çok güzellerdi.

   Benim Edirne ‘de en çok sevdiğim yerler bunlardı (Selimiye Camii , Eski Camii). Tabikide her yeri beğendim. Sonuç olarak Edirne baştan aşağı görkemli tarihi ile kokan bir yer ama ben bu yazımda bu iki camiden bahsetmek istedim. Umarım bir gün sizde gider ve Edirne’yi gezersenizde bana hak veririsiniz. Vereceğinize inanıyorum. Şimdiden yolunuz açık olsun 🙂

19 Şubat 2019
268 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?