İsmail Arslan – Edirne

Osmanlı Devletinde Bursa fethedilip başkent yapıldıktan sonra gözünü balkanların fethine çevirmişti. Dönemin padişahı I. Murat Bizans’ın iç karışıklıklarından faydalanıp Çimpe kalesini almıştı. Balkanların alınması bu kalenin alınması ile başlamış oldu. Edirne fethedildi ve başkent Edirne’ye geçmiş oldu.

Yavuz Sultan Selim döneminde Selimiye Cami yapıldı. Mimar Sinan bu cami için Ustalık Eserim tabirini kullanmıştır.

Dana önceki dönemler olan II. Murat Döneminde Üç Şerefeli Cami yaptırdı. Ondan sonra gelen padişahlardan Fatih sultan Mehmet ve diğerleri bu camiye birer minare eklettiler. her birisi babalarına olan saygıdan dolayı minarenin boyunu ve şerefesini küçültmüştür.

Benim için önemli olan konulardan birisi de Edirne’nin Balkan savaşlarında Bulgar saldırılarına uğramasıdır. Hatta cami hedef alınarak top atılması hatta top izlerinin günümüze kadar kalması da da tarihimiz açısından önemlidir.

Bir dine mensup insanların diğer dine ait ibadet yerini bombalaması akıl almaz bir şey ve insanlık tarihi açısından bir kara leke.

Bu eserlere sahip çıkmak bizim ve gelecek kuşaklar için çok önemli. Bizim yaptığımız bu çalışmanın gençlerin tarihine ve köklerine sahip çıkması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

14 Mart 2019
280 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?