Allahimanet Bosna

Kitap Hakkında:

1878’de Avusturya idaresine bırakılmak, Boşnakların zihin dünyasını alt üst etmişti. Osmanlılar Balkanlardan çekilmekteydi ve bir Müslüman topluluk olarak Avrupa’nın orta yerinde savunmasız kaldıklarını düşünmekteydiler. Osmanlıların yeniden döneceklerini beklemek yüreklerine su serpiyordu aslında. Ama ya dönemezlerse? Ya geçici olarak verdikleri idareyi yeniden ele alamazlarsa? İşte o zaman şu soruları cevaplamaları gerekiyordu: Bir Boşnak için vatan neresidir? Atalarından miras kalan Bosna mı, yoksa Müslüman kimliği ile yaşayabileceği Osmanlı toprakları mı? Bu kitapta Boşnakların, göç üzerine tartışmaları, “Hayal Ülkesine” yolculukları, Anadolu ve Rumeli’deki yerleşim alanları, yeni hayatları, sevinçleri, hüzünleri, mutlulukları ve pişmanlıkları arşiv kaynaklarının ışığı altında inceleniyor. (Kaynak = İdefix.com)

Atölye Çalışması

Bu kitap ile ilgili olarak gönüllü gençlerimizle bir çalışma planladık. Buna göre okuduk ve  yaklaşık 1 ay süren bu çalışma sonunda kitabımızı tamamladık ve aşağıdaki soruları hazırladık. Bu soruları yazarımız Tufan Gündüz ile paylaşarak geniş katılımlı bir seminer planladık ve yazara ulaştık. Yoğun programından dolayı çalışmamıza katılamayan yazarımıza katılmak için şartları zorladı ama programımıza katılamadı. Yine de çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Daha sonra edindiğimiz teorik bilgileri yerinde görmek için Bosna Hersek’e gittik. Bosna izlenimlerimizi daha sonra paylaşacağız.

04 Ocak 2019
298 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?